2013 / 20 Mart

Yaratıcı Bulut


adobe-creative-cloudPopüleritesine rağmen buluta olan güvensizliğimiz ve kuşkularımız devam ediyor. Nedenini sorgulayan tartışmalara girmeyeceğim. İçinden çıkılamaz bir labirente girmekten farksız olur. Fakat artık kabul etmemiz gerek, bulut sistemi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve okullarda bulut teknolojilerinden kaçınmak neredeyse imkansız hale geldi.

Bulutların en renkli, en ilginç ve en yaratıcısı kuşkusuz Adobe Creative Cloud olsa gerek. Creative Cloud, Adobe CS6 paketi içerisinde bulunan tüm programları ve hatta daha fazlasını hizmetinize sunuyor. Bu programları dilediğiniz iki ayrı bilgisayara, iş ve ev bilgisayarlarınıza, yükleyebiliyorsunuz ve böylece çalışmalarınıza kesintisiz devam edebiliyorsunuz. Peki içerisinde neler var: gelmiş geçmiş en iyi görüntü editörü Photoshop Extended, mükemmel grafikler yarattığınız Illustrator, tek bir kod yazmadan profesyonel web sitesi oluşturduğunuz Adobe’un yeni gözbebeği Muse, kuşkusuz yayıncıların vazgeçilmezi Indesign ve beraberinde DPS, mobil araçlarda uygulama ve içerik geliştirebildiğiniz Edge ve daha pek çoğu birarada. Sizin için ayırdığı 100 GB lık (“ekip” paketi) depolama alanı ile de dosyalarınızı bulutta saklamanıza ve çalışma arkadaşlarınız, öğrencileriniz ile paylaşmanıza olanak sağlıyor. Ekip çalışmaları için özel olarak düşünülmüş olan “ekip” paketinde bir yönetici paneli ile kullanıcılarınızı yönetebiliyorsunuz. Ve en önemli özelliği ise hiçbir zaman güncelleme yapmak zorunda değilsiniz, çünkü Creative Cloud’da her zaman en son sürümü kullanıyorsunuz. (Şu an CS7 programlarını kullanabilirsiniz).

Yapılan bazı araştırmalara göre Creative Cloud ile ilgili iki önemli endişe söz konusu: fiyat ve abonelik modeli. Master collectiona sahip olan eski kullanıcılar için ilk etapta bulut sistemi çok cazip gelmeyebilir. Çünkü yenileme lisanslarında Adobe oldukça indirim yapıyor ve Creative Cloud’a geçmek çok avantajlı görünmüyor. Her ne kadar aylık ücretler verilse de yıllık olarak satın alabildiğiniz abonelik modeli ise tek bir sefer alıp uzun süre aynı sürümü kullanan kullanıcılar için uygun olmayabilir.

Basılı yayın, video, web ve mobil iletişim için pek çok ürün ortaya çıkarabileceğiniz, profesyonel ara yüzü ve yaklaşımı ile Adobe, Creative Cloud’u piyasalara sürmeden önce tam iki sene testlerine devam etti. Tek kullanıcı iseniz Creative cloud ile birlikte profesyonel düzeydeki bu pakete daha uygun fiyatlar ile sahip olabiliyorsunuz. Türkiye’de eğitim paketi Mayıs ayında hizmetimizde olacak ve şimdilik 100 kişi ile sınırlı olan “ekip” paketi 1000li kullanıcıları içeren  gruplara açılacak. Bu paket ile birlikte fiyatların daha makul miktarlara inmesini bekliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Adobe Creative Cloud sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com