2012 / 1 Aralık

SLAM!


Google Education Summit dünyanın farklı bölgelerinde EdTechTeam tarafından sıklıkla düzenlenen bir etkinlik. EdTechTeam hem istek üzerine sertifikalı eğitim hizmeti veren hem de çoğunlukla uluslararası okullarda iki günlük sertifikalı eğitmenler ile birlikte çalıştaylar düzenleyen bir organizasyon. Ekim ayında ATC ile aynı hafta sonuna geldiği için Prag International School’daki etkinliğe katılamamıştım. İyi ki Bombay’dakini tercih etmişim diyorum. ASB’nin yeni binasını okul dışından ziyaret etme fırsatı yakalayan ilk grubun içinde yer aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Üzerinde yıllardır konuştuğumuz teoriler, öğrenme yaklaşımları, stratejiler ve teknolojiler mekan ve zamanlama ile uyum sağladığında ne kadar etkili olur bir düşünün. ASB bu bağlantıyı kurmuş gibi görünüyor ancak ilk öğretim müdürü yeni okul tasarımın etkinliğini değerlendirebilmek için en az 5 sene uygulama yapmaları gerektiğini söylüyor.

Etkinlik Suan Yeo’nun pek de yabancısı olmadığımız fikirleri sıralaması ile başladı fakat ısınma turu olduğunu düşünürsek herkesin aynı pencereden bakması için faydalı oldu diyebilirim. Bilginin çokluğundan fakat önemli olanın onu nasıl kullanacağımız fikrinden tutun da öğrencilerimizi bizim bile göremeyeceğimiz bir geleceğe hazırladığımıza ve öğretmenin rolünün değiştiğine kadar pek çok klişe fikir ile bir saatlik keynote’u doldurmayı başardı. Gösterdiği videolar ve akıcı sunumu ile izleyicileri sabahın ve jet lag in etkisinden kurtarmayı başardı. Daha sonra storybuilder uygulaması ile yapılacağını öğrendiğim ve çok beğendiğim videoyu bizimle paylaştı. Son olarak da Youtube’un eğitimde kullanımının neden bu kadar önemli olduğuna değindi. Eğitimcilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir sayfa olan eğitimde google kullanımı ile ilgili sayfayı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Katıldığım ilk oturum Google Earth ile ilgili oldu. Bu konuda uygulama fırsatı yakalayamamıştım bu yüzden oldukça faydalı bir seçim oldu diyebilirim. Sunum akışını ne yazık ki ülkemizde Google Sites yasaklı olsa bile sizlerle paylaşmak istedim. Google Earth özellikle sosyal bilimler alanında kullanılabilecek çok etkili bir araç. Konuşmacı özellikle iş birliği içerisinde oluşturulan haritalara değindi ki bence bu Google Earth’in en önemli özelliği olmalı. Google Maps ve Google Earth’in birlikte çalıştığını da bizlerle paylaştı. Ayrıca Google Earth’in bir sunum aracı niteliğinde kullanılabilmesi çok etkileyiciydi.

Rushton oturumunda  ise form, uyarı, gelişmiş arama, youtube, sites gibi google uygulamaların paylaşımı arttırıp, stresi azalttığını ve böylece  bir topluluğun bireyleri arasındaki bağı güçlendirdiğini vurguladı. Youtube ile ilgili pek çok aktivite örneği verilen diğer bir oturum oldukça verimli geçti. Bu örnekleri sonraki blog mesajımda paylaşmak isterim. Bir başka üzerinde tartışmak istediğim araç ise hapara tarafından geliştirilen Teacher Dashboard. Bu uygulama kesinlikle Google Apps okullarının kullanması gerek bir eklenti. Bir süre sonra yönetilmesi zor olacak dosya ve klasörlerin dinamik olarak organizasyonunu sağlayan müthiş bir uygulama. Dyknow gibi sınıf yönetim sistemlerinin web tabanlı özelliklerini de yapabilmesi beni etkiledi.

Son oturum SLAM adını verilen ve tüm Google sertifikalı eğitmenlerin 3 dakika içerisinde herkes tarafından bilinmeyen yepyeni bir özelliği göstermesi gerektiği bir etkinlikti. Çok etkileyici olması yanında inanılmaz eğlenceliydi. Suan’ın Storybuilder eklentisi ile Rushton’ın Youtube’de  tavsiye edilen videolar kısmını çıkarabildiğimiz chrome eklentisi favorilerim oldu diyebilirim.

ASB’yi organizasyon için tebrik etmek gerek. Her yönden dört dörtlük bir ekip çalışması olmuş diyebiliriz. Onlar da bir SLAM! i hakettiler.

Google Education Summit is an event organized frequently by EdTechTeam around the world. EdTechTeam offers certification programs upon request, and organizes 2-day workshops led by certified instructors, mainly at international schools.

I missed the October session at the Prague International School because of ATC which was held on the same weekend. Now I am glad I decided to attend the one in Bombay. I feel fortunate to have been part of the first group that had a chance to visit the new building of the American School of Bombay. Just imagine how effective it can be when there is perfect congruity between theories, learning approaches, strategies and technologies which we have discussing for years, and the physical facilities and timing. It looks like ASB attained this unity. However, the director of the primary division says that they need at least 5 years to assess the efficiency of the new school design.

The program started with Suan Yeo’s presentation of rather familiar ideas. Considering that it was a warm-up session, I may say that it served for everyone to look from the same perspective. He filled the one-hour keynote address with many clichés, like: the important is to know how to use the excessive amount of available information, we prepare our students for a future that we cannot see, the role of the teacher has changed, etc. With the videos and his fluent delivery, he has been able to dissipate the effects of the early morning and of the jet lag on the audience. He shared a video that I liked very much, and which can be created with Story builder, as I learned afterwards. And last, he talked about the value of using YouTube in education. I want to share with you the page about the use of Google in education, which all educators must have a look at.

The first session that I attended was about Google Earth. I hadn’t had a chance to use it in applications; therefore it has been quite beneficial. I wanted to share the presentation with you, even though Google Sites is unfortunately banned in our country. Google Earth is a very powerful tool for social studies in particular. The speaker talked about the collaborative maps, which I think is Google Earth’s major feature, and said that Google Maps and Google Earth work together. We were also impressed that Google Earth can be used as a presentation tool.

At his presentation, Rushton stated that Google applications like form, warning, advanced search, YouTube and sites increase sharing and reduce the stress, thus strengthening the bonds between individuals. Another effective presentation dealt with several activities with YouTube. I would like the share these examples in my next blog post.

Another tool that I want to discuss is Teacher Dashboard developed by hapara. This is a must for Google Apps schools. It is a fantastic application which facilitates the dynamic organization of files and folders which can be difficult to manage after a while. I was also impressed to see that it can handle the web-based features of class management systems like Dyknow.

The last session was the so-called SLAM, an event where each certified Google instructor must demonstrate a brand-new feature within 3 minutes. It was fascinating, and it was also incredibly entertaining. My favorites were Suan’s Story builder, and Rushton’s Chrome extension for eliminating suggested YouTube videos list on You tube.

Congratulations to ASB for the organization! It was an excellent teamwork. They also deserve a SLAM!

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com