2014 / 8 Şubat

Sinir-Siz Öğrenin!


Bir Özel Okullar Birliği Eğitim Sempozyumunu daha geride bıraktık. Bu sene 13. süne ev sahipliği yapan Antalya Mardan Palace’da 1000’den fazla eğitimci üç gün boyunca biraradaydı. Teori, uygulama ve değerlendirmeleriyle “farklı” eğitim ve öğretim model/yöntem/yaklaşımlar üzerine odaklanılan sempozyumda farklılaştırılmış eğitim modelinden Reggio Emilia yaklaşımına, tam öğrenme kuramından harmanlanmış öğrenme modeline, Waldorf okulundan Montessorie eğitimine, UbD yönteminden ve  IB uygulamalarına kadar pek çok farklı konuya değinildi. Öğretmen ve yöneticilerin bir oturumdan diğerine koştuğu konferans için, düzenlenmiş en iyi özel okullar birliği eğitim sempozyumu gibi yorumlar geldi. Ziya Selçuk’un açılış konuşmasından sonra pek çok ünlü eğitmen, akademisyen, konuşmacı izleyici ile buluştu. Bunlardan en çok beğenilen performans kuşkusuz Jef Staes’indi. Konuşmasının özünü oluşturan 3D eğitimi ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz kendisinin TED konuşmasını izleyebilir ya da Nuran Çakmakçı’nın Sempozyum ile ilgili yazısını okuyabilirsiniz.

Ben ise bu yazımda başka bir oturumun yıldızlarından söz etmek istiyorum. Bana göre “farklı” olarak nitelendirilebilecek oturumlardan biri olan “Sinir-Siz Öğrenme” başlıklı oturum izleyenler tarafından büyük ilgi gördü. İçeriğini bir kenara bırakıyorum, ki gerçekten dolu doluydu, sunum şekline baktığınızda sunum yapanların ve yapmak isteyenlerin pek çok ders çıkarabilecekleri bu oturumda bırakın tweet atmayı not almaya bile eliniz ermiyor. Hem keyifle kendinizi kaptırıyorsunuz konuşmacıların dünyasına, hem de unutulmaz bir öğrenme deneyimi yaşıyorsunuz.

Nbeyin adı altında iki sinir bilim ve fizyoloji uzmanı olan Sinan Canan ve Serkan Karaismailoğlu biraraya gelerek, genç yaşlı, üniversiteli kamulu demeden canlı performansla ya da televizyon yayınında pek çok kez araştırmaları, bulguları eğlenceli ama bir o kadar da esinlendirici şekilde paylaşmaya devam ediyor. Bir de özenle tasarlanmış ve sunumlarından örnekler izleyebileceğiniz web siteleri var. ODTÜ BÖTE öğretim görevlilerinden Prof. Soner Yıldırım kendilerini bir üniversite etkinliğinde dinlemiş ve eğitim ile bağlantı kurabileceği pek çok noktalar yakalamış. Sunumlarının bir gün öncesinde grupla keyifli ve uzun sohbet etme fırsatı yakaladığımda gözlerinde o ışıltıyı yakaladım ve sunumlarının ne kadar iyi olacağını anlamak hiç de zor olmadı. Sunumun son güne bırakılması “işte sunum böyle olur” diyen katılımcıların üç gün boyunca bildikleri şeyleri tekrar tekrar dinlemesinden (pek çok akademik bilgi ile harmanlanmış şekilde) sonra çok da yerinde oldu. Fakat erken ayrılan katılımcıların bu sunumu izleyememesi beni derinden üzdü.

Soner hocamın giriş konuşması eğitimde sıklıkla sorduğumuz sorular, endişelerimiz ve sinir bilim araştırma ve bulguları ile bağlantıları üzerineydi. Daha sonra Sinan hocam sinir bilim ile ilgili araştırmaları ve bulguları izleyiciye bir bilim dalından söz eder gibi değil de, hayatın içinden çıkan kendinizle her kelimesini özdeşleştirebildiğiniz ve anlam bulabildiğiniz ifadeler ile sundu. Sunarken doğal ve samimi yaklaşımı bir salon dolusu tecrübeli ve alanında uzman eğitimciyi yakalamayı ve etkilemeyi başardı. Serkan hocamın ise “erkek” ve “dişi” beyin üzerine espirili ve Cem Yılmazvari sunumu herkesi kırdı geçirdi. “Dişi” beyini daha “cezbedici” gösteren konuşması bazı erkek izleyicilere “yok artık” detirtse de herkesten tam puan aldığını söylemek gerek. Oturumun detaylarını vermek istemiyorum çünkü bu üçü birbirinden yetenekli konuşmacıyı sahnede izlemelisiniz ve onlardan dinlemelisiniz hikayelerini.

Burada öğrendiğim sadece bir bulguyu konferans ile ilişkilendirerek sizinle paylaşmak istiyorum. Yapılan araştırmalara göre “sosyal etkileşim” sırasında beyinde milyarlarca hareket ve etkileşim görüntülenebiliyormuş ve bu en çok hareketin sağlandığı aktivite olarak tanımlanıyormuş. Konferanslarda sosyal etkileşimi arttıran etkinliklere yer verilmesinin hayat boyu öğrenenler olarak bizlerin profesyonel gelişimimize daha fazla katkısı olacağı görüşündeyim. Gerçek şu ki son dönemde gittiğim tüm etkinlikerde oturumlar içinde öğrendiğimden daha fazlasını oturum aralarında öğrendiğimi fark ettim. Keşke bu etkileşim maksimize edilebilse diye düşünüyorum.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com