2012 / 30 Kasım

Proje tabanlı öğrenme dediğimiz…


Hindistan. Tatlar, kokular ve sesler farklı ve zengin. İnsanlar yardımsever ve ilgili. Yaptıkları işi en iyi şekilde yapmaya, karşılarındakini mutlu etmeye çalışıyorlar. Etrafı gezmek, görmek ve yeni deneyimler edinmek için sabırsızlanıyorum. Fakat iki günlük yoğun bir eğitim programından bu etkinliklere zaman ayırabilecek miyim bilemiyorum.

Eğitimin yapılacağı uluslararası okul American School of Bombay ile bir süredir paylaşımda bulunuyorduk. Yaklaşık üç hafta önce, üç farklı alanda öğretmenlik yapan çok değerli üç ASB öğretmenini okulumuzda misafir etmiştik. Bu paylaşım haftası hem okulumuzda teknoloji entegrasyonuna bir momentum kazandırdı hem de ziyaretimize gelen öğretmenler için güzel bir deneyim oldu. Sadece bilgilerini ve tecrübelerini bizlere aktarmakla yetinmeyip, eğitime adanmışlıklarını, öğrenme tutkularını ve yenilikçi vizyonlarını da bize yansıttılar. Bizlerin hayat boyu öğrenenler olduğumuzu tekrar hatırlattılar. Rory’nin “Teknoloji Kullanımı ile Proje Tabanlı Öğrenmeyi Desteklemek”, Jason’ın “Google Uygulamaları: Sınıf içinde birlikte çalışma ve süreç değerlendirmeyi arttırmak için stratejiler”, Sol’un “Oyun-Tabanlı Öğrenme: Oyunların motivasyon, beceri ve içerik amaçlı kullanımı için stratejiler ve internet kaynakları” oturumlarına öğretmenlerimiz ilgileri dahilinde katıldılar.

Bombay’a eğitimden bir gün önce bugün geldim ve ASB’yi dersler devam ederken ziyaret etme fırsatı yakaladım. İlk öğretim yeni binasına taşındığı için sadece orta kısım ve lise aynı kompleksin içinde yer alıyor. Tüm bina elden geçmiş ve yenilenmiş. Özellikle sürgülü kapıları çok pratik ve yaratıcı buldum. Bu kapılar hem gürültüyü önlüyor hem de çok rahat bir şekilde iki farklı alanı ayırmak ya da birleştirmek için kullanılıyor. Yarın da yeni binayı görme fırsatım olacak. Bu binanın çok daha farklı bir tasarımı ve yapısı olduğundan söz ediliyor.

Sol sınıfını ziyaret edebileceğimi söylediğinde çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. ASB’nin öğrenci profili, müfredat ve programı okulumuzdan oldukça farklı fakat Sol’un dersinde pek çok yönden herkesin kendisine pay çıkarabileceği bir etkinliği gözlemledim. Etkinliği değerli kılan sadece proje tabanlı öğrenmeyi esas alması değil, bu metodu uygularken kullandığı stratejiler ve yaklaşımdı. 5-6 haftalık bir zamana yayılan bir grup çalışmasıydı. Öğrenciler daha önceki derslerde projelerine ait ana fikirleri oluşturmuşlar ve araştırma adımına geçmişlerdi. Bu adımda gruplar araştırdıkları bilgileri Mindmeister kavram haritası aracına kullanarak ortaklaşa düzenlemeye başlamışlardı. Sol’un rehberliğinin ön plana çıktığını söylemem gerek. Grupların geçirdikleri süreçleri o kadar yakından takip ediyordu ki sanki her bir grubun kendi üyesi kadar konu ve araştırma süreci ile ilgili bilgisi ve ilgisi vardı. Gruplara kendi konuları ile bağlantılı örnekler sunarak yardımcı olmaya çalıştı, sorularını cevaplandırdı. Etkinliğin diğer bir güçlü yanı da şu ki gruplar oluşturdukları kavram haritalarındaki bilgileri daha önceden Sol’un paylaşmış olduğu standartlarla eşleştirmeleri gerekiyor. Sol’a göre kavram haritasının yeterliliği de bu standartların belirli bir kısmını kapsaması ile ölçülebiliyor. Sol dersin başında ve ortasında çalışmanın rubriği üzerinden de geçerek beklentilerini paylaşıyor. Örneğin grupların projelerini kimler için hazırladıklarını hatırlatarak buna göre sunum şeklini belirlemeleri gerektiğini rubrik üzerinde tartıştı. En etkilendiğim konulardan biri de öğrencilerin motivasyonun yüksek olması ve grup çalışmasının ne kadar doğal ve etkili işlediğiydi. Proje sonunda ortaya çıkacak sunumları çok merak ediyorum. Eminim hepsi çok yaratıcı fikirlerle dolu olacaktır.

Sol’un örneği bana şunu hatırlattı. “Proje tabanlı öğrenme dediğimiz, öğrencilerin bir konu seçip google de araştırıp sonra da konu ile ilgili bulduğu bilgileri PowerPoint e kopyaladıkları bir çalışma değildir.” Bu etkinlikte kullanılan o kadar çok teknik var ki. Ana fikirlerin gruplar tarafından oluşturulması, rubriğin tartışılması, standartların oluşturulması ve kullanılması, kavram haritaları ile birlikte araştırmanın kopyala yapıştır yönteminden çıkararak sebep sonuç ilişkilerini ve bağlantıları gösteren oluşturmacı bi yaklaşım ile gerçekleştirilmesi, gruplara rehberlik edilmesi, grup içi dinamiğin oluşturulması, izleyici kitleyi dikkate alarak projelerin sunulması. Hepsi de birbirinden önemli.

Yarın beni Google Education Summit’de çok daha fazlası bekliyor. Heyecanlıyım.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com