2010 / 12 Ağustos

Moodling 2.0


Bugün yarın derken henüz son halini göremediğimiz Moodle 2.0 büyük bir süpriz yapmaya hazırlanıyor gibi. Üç hafta içinde (umarım) birbirinden güzel pek çok özelliği görebileceğimiz bu dev platformu kullanmadan önce özel bir sunucuda denemenizin faydalı olacağını söylüyor Synergy Learning ‘ den Alex Büchner. “Çok fazla değişiklik var. Riskli olabilir.”

Üç günlük eğitimin son gününe yaklaşırken benim ve çalışma arkadaşımın “wow” sözcükleri yerini soru işaretlerine bıraktı. Bir yandan yapılması gerekenlerin yoğunluğu bir yandan da yepyeni bir arayüz ve versiyon ile Moodle kullanacak olmanın heyecanı…

Bizi bekleyen yeni özellikler neler? Biraz da buna bakalım… Moodle 2.0’ın en can alıcı noktası navigasyonun tamamen değişmesi ve bu navigasyonun kullanıcıya sayfalar arasında kolay geçişi sağlaması. Kısaca geri tuşuna basmadan ya da ana sayfaya geri dönmek zorunda kalmadan bir sayfadan diğerine kolaylıkla geçilebiliyor. Genişleyebilir ve daraltılabilir yapıya sahip bu menünün hemen altında yer alan Settings menüsü de o an hangi aktiviteyi görüntülüyorsanız ona ait değişiklikleri yapabildiğiniz yer. Bana göre inanılmaz bir özellik daha karşımıza çıkıyor Moodle 2.0’da: Koşullu Aktiviteler. Arka arkaya birbirine bağlı aktiviteler yaratabiliyor ve bunları birbirleri ile koşullu olarak ilişkilendirebiliyorsunuz. Örneğin bir öğrenciden önce bir dökümanı okuması, sonra forumda en az bir mesaj yazması ve bunu tamamladıktan sonra ancak bir ödev alması sağlanabiliyor. Öğrenci bir aktivitedeki koşulu/ları karşılamadan diğer aktiviteye geçemiyor ya da başka bir aktiviteye yönlendirilebiliyor. Farklılaştırılmış eğitim aktivitelerinde fazlasıyla kullanışlı olabilecek bu özelliği uygulayabileceğimiz örnekler geliştirmek güzel bir proje olabilir diye düşünüyorum. Moodle’in fikir babasının bu özellikten pek hoşlanmadığını Alex’den duyunca şaşırdığımı söyleyebilirim. Sosyal oluşturmacı ortam olarak yaratmayı planladığı Moodle’a bence gerçekten de eğer doğru kullanılırsa oluşturmacı bir yaklaşım getireceği hiç şüphesiz. Yaratıcı planlanmış koşullu aktiviteler sayesinde öğrenciler kendi öğrenme hızlarında öğrenme sürecinde ilerleyecek ve öğretmen ve öğrenci rolleri de geleneksel yöntemlerdekinden uzaklaşacaktır. Sonuçta dökümanların ve bağlantıların yığıldığı bir depoda öğrenciyi rehbersiz bırakmak da pek oluşturmacı yaklaşım gibi gelmiyor bana. Tüm yeni özellikleri geride bırakan ve zaten bir öğretim yönetim sisteminde olması gereken yeni yaklaşım ise Moodle’in diğer popüler sistemler ile bağlantılar kurması. Örneğin Google Docs ve Flickr gibi çok kullanılan Web 2.0 teknolojilerden dosyalar transfer edilebileceği gibi Mahara gibi çok popüler eportfolyo sistemlerine de aynı şekilde dosyalar transfer edilebilir. Mahara’ya sadece dosya transferinin sağlanması çok yeterli olmasa da Mahara’nın yeni versiyon 1.3 ile forum mesajları ve blog yorumları da text dosyasına dönüştürülerek transfer edilebilecek.

Editör ise kesinlikle daha kullanışlı ve sorunsuz çalışıyor. Daha önceki versiyonlarda kopyalama ve yapıştırmadan kaynaklanan format özellikleri ile ilgili problemler Moodle 2.0’da yaşanmayacak gibi. Editör ayrıca sayfa içerisinde genişletilip daraltılabildiği gibi tam ekran da görüntülenebiliyor. Matematik öğretmenlerinin ise bayılacağı Equation Editör @ ifadesini kullanmaktan bizi kurtaracağı için çok kullanışlı. En güzel özellik ise en aşşağıya kadar indiğiniz ve sayfalara bölünen döküman listesini her zaman alışık olduğumuz şık bir pencerede görebilmemiz.

Öğrencinin profilini oluşturabilmesi, kendisine ait bir alanı olması, dökümanlarını bu alanda saklaması da yeni özelliklerden. Fakat dosya tipi sınırlaması getirilmemesi bir soru işareti olabilir. Neyse ki dosya boyutu sınırlaması var. Blog özelliği Moodle 2.0’da daha kullanışlı çünkü yorum eklenebiliyor ve hatta dışarıdaki bir blog ile bağlantı sağlanıyor. Wiki özelliğinde de aynı şekilde değişiklikler gözlemleniyor. Daha sağlıklı çalıştığı düşünülen ve çevrimiçi işbirliği ile öğrenme araçlarının belki de en güçlüsü Wiki ile farklı formatlarda çalışabiliyorsunuz. Yorum ekleme ve tabii ki geçmiş görme özellikleri de mevcut.

Süreç ve aktivite tamamlama takibi özellikleri de Moodle 2.0’a özel. Bu özellikler ile öğretmenler öğrencilerin  aktivitelerde süreçlerini nasıl geçirdiklerini gözlemleyebiliyorlar. Cohort grup özelliği ise (site içerisinde grup oluşturma özelliği) kulüp ve sınıf düzeyleri grupları oluşturmak için ideal görünüyor. Ve tabii ki tüm site içerisinde filtreleme değil de aktivitede ya da kursda filtreleme özelliği de oldukça faydalı. Öğrencilerin ne kadar kullanacağı şüpheli olan son değineceğim özellik ise Yorumlar. Yorumlar block olarak yaratabiliyor ve sayfada istediğiniz yere kilitleyebiliyorsunuz. Böylece site içerisinde nerede olursanız olun notlar alabiliyorsunuz.

Sizde “wow” lar mı soru işaretleri mi çoğunlukta bilemiyorum ama öğrenecek ve yapacak çok şeyimiz olduğu kesin…

Thanks Alex… I have learned a lot… :)

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com