2013 / 5 Ağustos

Lausanne way of Learning


Klimaların dondururcasına soğuttuğu havaya rağmen Lausanne Learning Institute gerçekten de dünya üzerinde eğitim ile ilgili en güzel organize edilmiş konferanslardan biri oldu. Lausanne okulunun yöneticileri ve çalışanlarının gösterdikleri misafirperverlik, Education Collaborators ve Dyknow gibi kurumların eğitim için verdikleri destek, Tim Rylands and Chris Lehman’ın etkileyici konuşmaları övülmeye değerdi. Sayısı 1000’e yakın olarak tahmin ettiğim katılımcılar 2 gün boyunca süren 200’e yakın sunuma katılma fırsatı yakaladılar. Education Collaborators ekibinde çalışanların her birinin  8-9 sunum yaptıkları dikkatimizden kaçmadı. Söyleyebilirim ki en iyi sunumlardı.

Konferans öncesi katıldığım çalıştaylardan biri Schooling 2.0 oldu. Chris Lehman ile yakından tanışma ve sohbet etme fırsatı yakalamak başlı başına yeterliydi diyebilirim. Okulların yaratmak istedikleri öğrenci profili üzerine bolca konuştuğumuz ve tartıştığımız bu çalıştayda tüm katılımcılar 21. yüzyıl becerileri üzerinde dönüp durdular. Özellikle okulun ve öğretmenlerin değişime olan yaklaşımı üzerine uzun süren tartışmalarımızdan sonra, yapısal değişimlerin ve oluşturulan politikaların okulun değişime olan yaklaşımını da değiştireceği sonucuna vardık. Teknolojiyi 21. yüzyılın yeni okullarında neden ve nasıl kullanmalıyız üzerine konuştuk.

Tim Rylands’ın her bir katılımcının dikkatini çeken, keyifli ama bir o kadar da düşündürücü konuşmasının ardından oturumlar başladı. Aynı anda birden fazla katılmak istediğimiz oturumlar arasında seçim yapmak çok kolay olmadı. Neyse ki son zamanlarda twitterin konferanslarda “backchanelling” amacı ile kullanılması sayesinde katılamadığımız diğer oturumları takip edebildik. Bu sene en popüler konular arasında hiç şüphesiz iPad’lerin eğitimde kullanımı, QR Code ve Agumented Reality araçları, PLN, brain based learning, hem öğretmen hem de öğrenciler için portfolyolar, binlerce şeyi yapan web 2.0 araçları, flipped classroom, Gaming ve Google Apps oldu.

Sayamadığım kadar çok araçla tanıştığımız iki günlük konferansta, Elizabeth’in sunumunda bu araçları okuma, yazma, araştırma, sunma gibi becerilere göre kategorize ederek bize sunmasını yararlı buldum. Yakın zamanda öğretmenlerin de böyle bir haritaya ihtiyaç duyduğunu düşünmüştük ve üzerinde çalışmaya başlamıştık. Kısa zamanda bu haritayı sizinle paylaşmayı umuyorum. Fakat her okulun kendi haritasını çıkarması hem öğretmenlerin seçenekler içerisinde kaybolmalarını hem de kafalarının karışmalarını engeller diye düşünüyorum.

Bir diğer önemli konulardan biri de profesyonel gelişim. Öğretmenlerin kendi kişisel öğrenme ortamlarını yaratmaları ve sosyal medyadan, online kurslardan yararlanmalarının bol bol öğütlendiği sunumlar çoğunluktaydı. Chalk & Wire özellikle öğretmenlerin değerlendirme ve kişisel gelişimlerini sergileme konusunda güzel bir platfrom sunuyor. Kısa süre önce MICDS kullanmaya başlamış ve ilk olarak öğretmenlerin teslim ettikleri ve emailler arasında takibi zorlaşan değerlendirme dokümanlarının yerini almış. Sonrasında ise öğretmenlerin yıllık hedeflerini paylaşabildikleri, kişisel gelişimleri ile ilgili aktivitelerini sergileyebildikleri ve özellikle de müfredat ile bağlantılarını kurabildikleri alanlar eklenmiş.

Birbirinden değerli bilgiler ve fikirler ile döndüğüm Lausanne her sene Temmuz ayının başında düzenleniyor. 1:1 okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin bu etkinliğe katılmalarının çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bir haftalık Memphis günlerinden geriye neler mi kaldı? Peabody otelinin ördekleri, Rock müzik ile dolu Baela sokağı, Elvis ve Graceland, sıcak ve soğuğun en rahatsız edici anları, halkın misafirperverliği ve güler yüzü, sivil haklar ve Luther King, Catfish, yolların, odaların, bardakların, yemek miktarlarının ve aklınıza gelen herşeyin king size oluşu.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com