2013 / 19 Ocak

Elma Şekeri


1:1 programı uygulayan okulların arasına bir yenisi daha katıldı. Uygulayan diyorum fakat bu uygulamalar çoğunlukla pilot çalışmalardan oluşuyor. Müfredat geliştirme, okul ve öğrenci seviyesi için doğru aracı seçme ve deneme ve hizmet içi eğitimler düzenlemeyi içeren bir hazırlık döneminden söz ediyorum. İşte dün katıldığım etkinlik Bahçeşehir kolejlerinin bu programa başlamasını kutlar niteliğindeydi. Vizyoner yaklaşımları ve PR beni oldukça etkiledi. Kurucudan, geliştirdikleri zengin içerikli eğitim materyallerini gururla tanıtan öğretmenlerine kadar herkes sürece hazır görünüyor. Davetiyeler ise kesinlikle çok yaratıcı. İçinde elma şekeri olan çok güzel bir kutu. Tebrik ediyorum.

Kurucu Enver beyin konuşmasının ardından Apple dünya başkan yardımcısı izleyicilere merhaba dedi. Bir el sıkışmasının ardından flaşlar patladı ve program start verdi. Etkinlik Joe Moretti’nin Apple uygulamalarının ne kadar kolay kullanıldığını ve etkili olduğunu göstermesi ile devam etti. İki dakikada yapılıverilen zengin kitaplar, videolar ve sunumlar ile herşey o kadar kolay görünüyordu ki eminim etkinliği izleyen diğer kurumlar geri dönerken birkaç iPad almıştır diye geçirdim içimden. Bence programın (eminim tüm katılımcılar tarafından aynısı düşünülüyordur) en güzel kısmı bir sınıf ortamının canlandırılmasıydı. Etkileyici performansı ile Mehmet bey ve başarılı öğrencilerimiz verilmesi gereken mesajları verdiler.

Eğitim teknolojileri direktörü Burak beyin konuşması programa başlamaya karar vermeden önceki hazırlık sürecini özetledi. 8 farklı ülkede okul ziyaretleri yaptıklarından ve özellikle Essa akademinin çalışmalarından çok etkilendiklerinden söz etti. Kişiye özel eğitim, öğretmen eğitimleri, okul platformu ve akıllı ölçme değerlendirme gibi kavramlara değindi. Bu konular ile ilgili çalışmalarını da dinlemek isterim çünkü program öncesinde hazırlık için sadece içerik geliştirme yeterli olmayacaktır. Teknik konuların yönetimi (araçların yönetimi, teknik destek, uygulamaların yönetimi, kablosuz ağ bağlantısı, şarj etme üniteleri, öğrenme ortamları ve mobilyaları vb) haricinde, öğretmen buy-in, sınıf yönetimi, veli tanıtım ve eğitim programı, dijital vatandaşlık, öğrenci-öğretmen teknoloji standartları, öğretmen ve öğrenci eğitimleri, öğrenme yönetim platformları üzerinde çalışılması gereken çok önemli konular. Pilot çalışmaların yapılması ve kademeli geçişler de dünya üzerindeki pek çok 1:1 uygulamalarda önerilen taktikler. Bu konular üzerinde de çalışmaya başlayan bir ekip olduğunu düşünüyorum. Bahçeşehir BÖTE ile koordineli çalışmak ise programa çok şey katacaktır. Ülkemizde 1:1 uygulamaya geçen tüm okullardaki en büyük eksiklik kesinlikle akademik desteğin üniversitelerimizden alın(a)maması.

Elma şekeri her çocuk tarafından sevilir ve her yetişkinin de nedense ağzını sulandırır. Gerçekten tadı güzel olduğundan mıdır yoksa, çocukluğumuza mı özlem duyarız bilinmez. Yemediğiniz sürece sorun yok. Bir ısırık aldınız mı, dışındaki şeker ne kadar albenili olursa olsun içindeki elma çürükse yaşanılan hayal kırıklığı da o kadar büyük olur.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com