2013 / 19 Şubat

Bulutların Üzerinde Dolaşmak


cloud computing“Bulut” sanıldığının aksine çok da yeni bir kavram değil. Daha 90ların başında Internet’i simgelemek için kullanıldı. Şimdilerde ise herkesin dilinde. Anlamı evrimleşti, derinleşti. Bulut bilişimin pek çok farklı tipine rastlamak mümkün. Bu işbirliğini, iletişimi sağladığınız, içeriğinizi dağıttığınız bir uygulama olabilir, veri tabanınızı barındırdığınız bir platform ya da network altyapınız olabilir. Kurumlara hem ekonomik, hem iş gücü hem de güvenilirlik anlamında çok büyük avantajlar sağlıyor “bulut”.

The New Media Consortium‘un 2012 Horizon raporuna göre 6 önemli teknoloji hayatımızı yönetecek: Mobil teknolojiler, Öğrenme analitiği, oyunlar, hareketle yönlendirilen teknolojiler, tabletler, pek çok küçük şeyleri yapan Internet uygulamaları. Tüm bu teknolojiler bulut sistemi üzerine oturtulmuş.

Her ne kadar bu kavram iş dünyasına ait gibi görünse de, eğitim alanındaki etkileri yadsınamaz. Biz eğitimciler de 21. yüzyıl becerileri geliştirmeyi hedeflediğimiz eğitim sistemimiz içerisinde bulut teknolojilerinden yararlanabiliriz. İşte size başlangıç için üç öneri:

Ders içeriklerinizi bulutta paylaşın.

Hiç kuşkusuz ki öğretmenler öğrencileri ile içeriklerini sadece sınıf içinde değil, 7/24 paylaşmak istiyorlar. Sadece paylaşmak da yetmiyor, bu içerikler üzerinden öğrenciler etkileşimli aktivitelere katılıyor ve geri bildirim verebiliyorlar. Moodle, Haiku gibi öğretmen ve öğrencileri bir araya getiren öğrenme yönetim platformlarını oluşturmak özellikle 1:1 programları düşünen okulların ilk adımlarından biri olmalı.

İşbirliğini teşvik edin.

İşbirliğini destekleyen pek çok platform sayabiliriz. Kuşkusuz bunlardan en popüler ve etkilisi Google Apps. Paketin içinde tek başına Google Dokümanlar bile doğal olarak sunduğu işbirliği ortamı ile öğrencileri bir araya getiriyor, grup çalışmalarını mümkün kılıyor ve süreç değerlendirmesini kolaylaştırıyor.

Kaynaklara erişin ve onları diğerleri ile paylaşın.

“Flipped classroom” tekniği ile daha fazla karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Pek çok kurum ya da özel oluşum oluşturdukları eğitim içeriklerini online olarak paylaşıyorlar. Bir yerlerde birileri sizin vermek istediğiniz içeriği öyle güzel aktarmış ki, neden öğrencileriniz ile paylaşmayasınız. Educreations, Show me, Youtube, Sophia, Khan Academy en ünlü platformlar.

Sözünü ettiğimiz tüm bu stratejilerden en çok yararlanan “öğrenci” hiç şüphesiz. Bırakın öğrencileriniz bulutların üzerinde dolaşsın ve yoldaşları ile öğrenmenin keyfine varsın.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com