2013 / 4 Şubat

BETT Show 2013


Eğitim ve teknolojiyi buluşturan Avrupa’nın en büyük fuarı BETT show’a bu sene de binlerce kişi katıldı. Yeni fuar alanı Excel’in Londra merkezine uzak olmasına rağmen bu kadar fazla katılımcıyı aynı alana sığdırabilmesi sayesinde bu sene BETT show’un farklılık kazandığını söyleyebilirim. Özellikle oturumlar ve standların çeşitliliği, oturumların ücretsiz tüm katılımcıları açılması, yemek seçenekleri ve organize fuar alanı ile kesinlikle geçmiş senelere göre daha etkiliydi. Tek eleştirim 15 dakikalık kısa zamanlara sıkıştırılan oturumların etkinliğinin azalması olabilir. Keşke daha az ve kalitede oturumlara daha fazla zaman ayrılabilseydi.

Yaklaşık 5 farklı oturuma katılma fırsatı yakaladım. Bu sene “mobil uygulamalar”, “cloud teknolojileri” ve “MOOCS” lar ilgi alanıma girmeye başladı. Sunumlardan çıkarabildiğim kadarıyla herkes bu konularda pilot çalışmalarına devam ediyor. Mobil teknolojileri dersinde kullanan bir Güney Afrika’lı öğretmen lokal online textbook hizmeti veren bir siteyi, twitter ve edmodo gibi çok popüler teknolojileri dersini desteklemek amacıyla kullanmış ve öğrenciler de içeriklere kişisel cep telefonlarını kullanarak ulaşmışlar. Öğretmenin vermek istediği ana fikir şuydu: “Öğretmenler o kadar çok seçeneğe maruz kalıyorlar ki teknolojiyi kullanmaktan vazgeçiyorlar. Bir ya da iki teknolojiyi iyi kullanmak yetiyor.”

MOOClar ile ilgili güncel yazımı hatırlayacaksınız. Katıldığım bir oturumda üç farklı üniversiteden konu ile ilgili uzmanlar panel yaklaşımı içerisinde paylaşımda bulundu: Danimarka, İspanya ve Finlandiya. Danimarkalı akademisyen oluşturulan kursların dil desteğinin olmaması, genel olarak üniversiteler tarafından pazarlama aracı olarak kullanılması, yeni teknolojilerin hala eski metodlarla sunulması, organizasyon ve kalite problemlerine değindi. Finlandiya’lı akademisyen ise bazı akademisyenlerin içeriğini paylaşmak istemediklerini belirtti. Öncelikle zihniyetin değişmesi gerektiğini savundu. İspanyol akademisyen bana göre problemleri çözüm ile ele aldı. “Eğer kaliteli ama düşük maaliyetli içerikler yaratmak istiyorsak üniversitelerin iş birliği yapması gerek.”

Fuar alanı oturumlardan daha canlı ve dolu dolu. Büyük firmaların ürün tanıtım sunumları oldukça kalabalık görünüyordu. Stand görevlileri de tanıtım yapmak için adeta yarışıyorlar. Artık biraz da odak noktamız olmaktan çıkması gereken akıllı tahta çözümlerini bir kenara bırakırsak (hatırı sayılır derecede fazla çeşitlilikten söz ediyorum) içerik geliştirme araçları, tahta-tablet iletişimi kuran sistemler, LMSler ve video kaynakları çoğunluktaydı. İngiltere’de popüler ama aynı zamanda oldukça pahalı bir sistem olan Frog, yeni yeni eğitim hayatında yerini almaya çalışan Google ve Windows 8 ile şov yapan Microsoft standları favorilerim oldu. Adını sayamayacağım kadar çeşitlilikte firmanın sunduğu çözümlere baktığımda şu ortak noktayı savunduklarını gördüm: “sun”, “paylaş” ve “iş birliği yap”.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com