2013 / 30 Mart

Apple Leadership Summit, Dubai


learningheronarrow

Bir Apple konferansı daha geride kaldı. Bu sene içinde katıldığım en favori etkinlik diyemem ama Apple eğitimden sorumlu başkan yardımcısı John Couch ile tanışmak ve sohbet etme fırsatı yakalamak bir ayrıcalıktı diyebilirim. Kendisinin bir saat boyunca önde gelen Türk özel okullarından Dubai’ye gelen yaklaşık 15 kişilik bir katılımcı grubuna vakit ayırması ve soruları cevaplaması, Apple’ın Türkiye üzerindeki stratejilerini yenilediğini düşünmemize sebep oluyor. Couch tam bir vizyon insanı. Saatlerce konuşmasını dinleyebileceğiniz ve merak ettiğiniz soruları sormak için bile kesmek istemeyeceğiniz nadir insanlardan biri. Tecrübelerini dinlemek gerçek olaylarla birleştirerek aktardığı için daha etkileyici geliyor etrafındakilere. Sevgiyle elinde tuttuğu iPad minisini katılımcılar arasında gezdirerek örnekler paylaşması ve aynı bir çocuk edasıyla gururlanması çok samimiydi. Onu en çok heyecanlandıran gelişmelerden birinin iTunes U olduğunu paylaştı bizimle. 13 yaş üstü herkesin iTunes U da içerik paylaşabileceği müjdesini verdi. Bu haber çok farklı yaklaşımların bizi beklediğinin habercisi diye düşünüyorum.

Etkinlik farklı okulların ve oluşumların sunumları ile başladı. Sonrasında katılımcılar küçük gruplara ayrılarak UAE Dubai Men’s Colllege’daki iPad uygulaması ile ilgili kısa sunumları izledi. 3E (exciting, engaging, empowering students) yaklaşımı üzerine kurulu olan Nanyang Girls’ Highschool iPad okulu olmanın gururu ile sahnede yerini aldı. Hazırladıkları web sayfasında kullandıkları iPad uygulamalarını, ders fikirlerini ve iPad örnek çalışmalarını görebilirsiniz. Diğer bir sunum Apple’ın arkasındaki temel yaklaşım olan “challenge-based learning” ile ilgili güzel bir örnekti diyebiliriz. Proje içerisinde Apple ürünlerini göremeseniz bile, verilmek istenen temel mesaj bu yaklaşım ile gerçekleştirdikleri binlerce topluma hizmet projesini Apple ürünleri ile daha da yaygınlaştırabilecekleriydi. Hisset- hayal et – yap – paylaş adımlarından oluşan modeli ve gerçekleştirdikleri projeleri görmek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

John Couch, iTunes U’nun basılı içeriği zaman içerisinde tüketerek Apple’ın bir “distruptive innovation” örneğine daha sebep olacağını paylaştı sunumunda. Open University ve Anadolu Üniversitesi de John’un iddasını pekiştirircesine Tunes U örnekleri ile MOOCs konusundaki yaklaşımlarını sergiledirler.  Pek çok üniversitenin de içeriğini bu yolla dağıtmayı tercih ettiği yadsınamaz.

İlginç bir şehir Dubai. Kategorize edemediğiniz, iyi ya da kötü diyemediğiniz, istediğinizde herşeyi görüp, yaşayıp sahip olabildiğiniz bir şehir. Apple ve “challenge based learning” buraya uyar mı uymaz mı bilemem. Ama ilginin çok olduğu kesin.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com