2013 / 2 Ağustos

Adobe ile Yaratıcı Düşünmek Üzerine


Kendinizi bir topluluğa ait hissetmeniz o topluluğun sizi saygıyla, gururla ve tüm gerçeğinizle kabullenmesi ile mümkün diye düşünmüşümdür hep. Bu çok nadir görülür. San Jose’de 4 gün boyunca görkemli Adobe binasında düzenlenen Adobe Eğitim Liderleri (AEL) Etkinliğine ilk kez katılıyorum. Belirsizlik, kuşku ve korkunun karışımı olan duygularımın yerini saygı, gurur ve mutluluk aldı. Harika dostlar edindim, onlardan çok şey öğrendim. Adobe Egitim Lideri olmanin ne kadar büyük bir ayrıcalık oldugunu 5 aydır takdir edemediğimi hissediyorum. Kendimi gerçekten seçkin bir ailenin ferdi gibi hissettiğim nadir zamanlardan birini yaşıyorum. Keşke daha çok bir araya gelebilsek diye düşünmeden edemiyorum.

Dünyada hem üniversite hem de K12 düzeyinde sadece 257 seçilmiş kişinin 5 milyondan fazla kullanıcıyı etkilemesi düşüncesi inanılmaz. Her biri birbirinden yetenekli ve muhteşem insanların 4 gün boyunca gece ve gündüz bir arada olması ortada çılgınca yaratıcı fikirlerin uçuşmasına neden oluyor. Adobe, “Creative Design Thinking” metodolojisi etrafında o kadar çok kafa yormuş ki! Dört gün boyunca süren “design thinking” takımlarında ekip arkadaşlarımla çalışmak ve ortaya yaratıcı bir ürün çıkarmak çok keyifliydi. Ekibin çoğunluğu ortaya çıkardığımız fikri kendi okullarında uygulama konusunda ısrarcı. Bunun yanında Adobe tarafından düzenlenen roundtable etkinlikleri, Adobe product team’in gelecek ürünler hakkında yaptığı sunum, “five minutes fame” etkinligi, unconference, AELs to AELs oturumları tek kelime ile harikaydı. Fikirler uçuşuyor zihnimde, organize etmek çok güç.

Design Thinking ile ilgili biraz bilgi vermeme izin verin. Bu düşünme şeklinde öncelik empati kurmanız. Size sunulan problemi algılamanız ve bu problem ile karşılaşan insanların yerine kendinizi koyabilmeniz. Bunun için ilk adım olarak röportaj yapabilirsiniz. Etkinlikte kullanmadık fakat gözlem ve veri toplamanın da faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Clarise, Adobe firmasında çalışan ve yakın zamanda Amerika’daki en iyi üniversitelerden birinden mezun olan çok akıllı ve yetenekli bir kız. Kendisi ile yaptığımız röportajda üniversitede katıldığı online etkinliklerde yeteri kadar “engaged” olamadığının farkına vardık. Problemimizi “Online eğitimde oğrencilerimizi nasıl daha fazla “engaged” edebiliriz?” olarak belirlemeye karar verdik. Daha sonrasında 8-10 kişilik gruplar içerisinde “yes…and” tekniğini kullandığımız beyin fırtınası muhteşem geçti. “fakat” ve “hayır” kelimelerinin yasak olduğu bu etkinlik hem ortaya pek çok fikir atılmasına neden oluyor hem de ekip arkadaşlarınızla pozitif bir bağ kuruyorsunuz. Bu etkinliğin ana fikirlerden biri de “Yanlış düşünüyor olamazsınız!” Elliden fazla fikir ile sonlandırdığımız etkinlikte fikirleri gruplandırdık ve üzerinde düşünmeye ve üzerinde tartışmaya devam ettik. Problemin çözümü için bir protatip geliştirdik ve sunum hazırlayarak tum AELlere sunduk. Süreç boyunca biz de “engaged” olduk demek yanlış olmaz.

Tüm etkinlik boyunca üç favori konu oldu. Daha sonraki yazılarımı bu konular üzerinde yazmayı düşünüyorum. Daha önceki blog yazımda detaylı açıkladığım Adobe Education Exchange online platformu gün geçtikçe büyüyor. Yakın zamanda “Train the Trainer”programı başlatıldı. İlgilenenlerin kayıt olmasını öneriyorum. Geç kalmış sayılmazsınız. Diğer ümit vadeden platformlardan bir tanesi de Adobe Generations. Online olarak kurslara katılabildiğiniz hem Adobe Connect hem de Moodle platformunun birlikte yürütüldüğü bu ücretsiz hizmet gerçekten de övgüye değer. 5 haftalık kurslardan olusan süreçleri ister siz, ister öğrencileriniz tecrübe edebilirsiniz. Son olarak da Avrupa’daki AEL lerimizin organize ettigi Global Video Battle‘da ögrencileriniz ile yer almak isterseniz hiç durmayın derim. Etkili bir online işbirliği yaşadığınız sekiz haftalık süreç hem sizi hem de ögrencilerinizi derinden etkileyecek.

Eğitimin ve iş hayatının mükemmel bir işbirliğini sergileyen AEL programı için tüm Adobe ailesine teşekkür etmek istiyorum. Özel insanlarla birlikte olmak gurur verici. Kendimi hiç bu kadar yaratıcı hissetmemiştim.

39290_10151573935070949_1335470189_n

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com