2013 / 19 Nisan

Adobe Education Exchange


aeeAdobe ailesinin bir üyesi olduğumdan bu yana pek çok kaynakla tanıştım ve profesyonel gelişim fırsatları yakaladım. Her hafta düzenli olarak en az iki kere düzenlenen webinarlar Adobe’nin en favori etkinliklerinden biri. Hem webinarların içerikleri hem de webinarı yürüten kişilerin uzmanlık alanlarındaki yetkinlikleri göz önünde bulundurulduğunda geçirilen her dakikanın size ve yaptığınız işe geri dönüşünü görmek mümkün. Dün akşam katıldığım “Adobe Education Exchange” isimli webinar da bana şu an yazdıklarımı düşündürdü.

Adobe Education Exchange kısaca Adobe dünyasıyla ilgilenen; sadece Adobe ürünlerinin nasıl kullanıldığı değil eğitimde, sınıfta nasıl kullanılabildiği ile ilgili kaynak arayan; kendi kaynaklarını paylaşmak, kendisi gibi eğitimcileri arayıp tartışmalarda bulunmak, ve profesyonel gelişim fırsatlarından yararlanmak isteyen tüm eğitimcilere açık bir platform. Öğren, paylaş, tartış ve bağlan sloganı ile yola çıkan bu oluşumun şu an 80 000 kullanıcısı var. Matt Niemitz sunumunda bize bu platform ile ilgili 2010 yılından bu yana çok yol katettikleri ve her geçen gün platforma özellikle eğitimcilerin birbirine bağlanmasını sağlayan yeni özellikler getirmeyi hedeflediklerinden söz etti. Bu platform sadece öğretmen ve eğitimcilere yönelik. Öğrencilerimiz Students-adobe sayfasından benzer etkinliklere katılabilirler.

Platform dört ana bölümden oluşuyor. Yeni başlayanlar Kaynaklar bölümünü keşfetmekle başlayabilir. 4400 den fazla kaynağı içeren AEE platformunda müfredat dokümanları, kitaplar ve makaleler bulabilirsiniz. En güzel özellik ise insanların bu kaynaklar ile ilgili yorum yazabilmeleri. Böylece bu kaynakları kullanan kişiler geri bildirim vererek yeni kullanıcılara fikir veriyor, yol gösteriyor. Arama yapabiliyor, aramanızı yaş seviyesine, konuya, ürüne göre daraltabiliyorsunuz. Youtube’da olduğu gibi bulduğunuz kaynaklara benzer önerileri de sağ tarafta listelenmiş olarak görebiliyorsunuz.

badgeİkinci bölüm Topluluk. “Gamification” öğesini burda görebilirsiniz yorumunda bulundu Matt sunumunda. Bu platforma katkınıza göre puan topluyorsunuz ve çeşitli “badge” ler kazanabiliyorsunuz. En etkilendiğim kısımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Toplulukta yer alan kişiler arasında arama yapabilirsiniz, twitter da olduğu gibi favorilerinizi takip edebilirsiniz, en aktif kişileri ve son aktiviteleri görüntüleyebilirsiniz. Yakın zamanda facebook da olduğu gibi uyarılar (notification) kısmını da eklemeyi hedefliyorlar. Tartışma bölümü de diğer bölümlere çok benzer bir yapıya sahip.

Şu an odak noktaları Profesyonel Gelişim bölümünü geliştirmek. Henüz 8 workshop tan oluşan bölümün daha da zenginleşeceğini belirtti Matt. Sadece hedefleri sayıyı arttırmak değil ayrıca katılımcıların kendi öğrenme etkinliklerini yönetebilecekleri bir ortam da sunmak. Adobe ürünleri ile ilgili pek çok video tutoriala ulaşabileceğiniz Adobe for Academics sayfası da bu kısım ile birleştirilmesi hedefleniyor. Bana kalırsa bu bölümdeki en etkileyici kısım workshopların bir framework etrafında şekillenmesi. Üç aşamadan oluşan bu yapı pek çok e-learning platformunda kullanılabilir diye düşünüyorum. “Get inspired” kısmında katılımcıların o araç ile ilgili genel bir bilgiye sahip olmaları için kaynaklar ve giriş etkinliklerini içeriyor. Burada “neden” sorusunu cevaplıyoruz.  “Get ready” ise o konu ile çeşitli ilgili etkinliklerde bulunabildiğiniz bir aşama. Bol bol video tutorial izleyip, küçük projelere katılabiliyorsunuz. Son olarak da “Take Action” aşaması geliyor karşınıza. Burada iki seçeneğiniz var. Bir proje sonucunda kaynak yaratarak topluluk ile paylaşmanız bekleniyor ya da bir tartışmaya katılmalısınız. Örnek bir workshop için Adobe Education Exchange sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

AEE platformu tüm eğitimcilere açık ve ücretsiz. İnanılmaz bir kaynak bizleri bekliyor. Hem de Adobe ürünleri konusunda uzman olmanız gerekmiyor. Topluluğun parçası olmak için beklemeyin.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com