2013 / 11 Ocak

MOOClar (Massive Open Online Courses)


Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri MOOClar (Massive Open Online Courses). University of Pennsylvania, Princeton University, Stanford University, ve The University of Michigan gibi büyük üniversitelerin herkese açık online dersler sunan Coursera‘ya katılması ile bu kavram popüleritesini kazandı. Dünyanın neresinden olursanız olun, öz geçmişiniz ne olursa olsun bu köklü üniversitelerde okutulan dersleri görme ve deneyimleme şansınız var, hem de 30-100$ gibi cüzi fiyatlara. Coursera bu sektörde şu an başı çekiyor ve pek çok üniversite online derslerini bu sayfa üzerinden sürdürüyor. Videolar izleyebiliyor, quizlere katılabiliyor ve ödev teslim edebiliyorsunuz. Ayrıca binlerce öğrenci ile iletişim kurma fırsatı yakalıyorsunuz. Coursera’nın şu an 2 milyondan fazla öğrencisi ve 33 üniversite ile de anlaşması var. Coursera ya rakip EdX, Udacity, Erasmus ve Academic Room’u sayabiliriz.

MOOClar bu kadar konuşuldukça ve tartışıldıkça dağıtılış ve sunuş biçimi de sorgulanmaya başladı. Bu tartışmalar sonucunda da cMOOC ve xMOOC olarak iki farklı biçim ortaya çıktı: cMOOC (Connectivist bir model– Stephen Downes, George Siemens and Dave Cormier gibi isimler tarafından geliştirildi) ve xMOOC (Coursera/Udacity model). George Siemens geliştirdikleri cMOOC modelinde yaratıcılığa, kendi kendini yönetmeye ve sosyal ağ ile bağlantılı öğrenmeye vurgu yaptıklarına değiniyor. Coursera modeli ise powerpoint sunumları, kısa quizleri ve testleri ile daha geleneksel bir yöntemi tercih ediyor diyor. “cMOOC bilgi oluşturma ve üretme, xMOOC ise bilgi kopyalama üzerine kurulu”

Şimdi K12 düzeyindeki okullar için bu konuda neler yapılabileceğinin tartışılmasını bekliyoruz. MOOCların küresel iletişim ve iş birliği ile öğrenme konusundaki gücünü görmezden gelemeyiz. Ayrıca farklı kültürlerden gelen öğrencilerin bir arada çalışma fırsatı yakalaması da diğer önemli bir konu. Fakat ne yazık ki ciddi düzeyde hazırlanmış K12 düzeyinde bir MOOC platformu yok. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz şimdilik Khan Academy ve Sophia gibi araçlar ile idare edecekler.

Comments are closed.

CONTACT ME

Address: Arnavutköy Mah., Kuruçeşme Cad. No:87, Arnavutköy/İstanbul

Phone: (0212) 359 2222

Email: burcuaybat {at} gmail {dot} com